Ryszard Białek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tadeusza Jackowskiego. W 1988 r. został laureatem konkursu im. Marii Dokowicz i wyjechał na stypendium artystyczne do Holandii.

Wygrywał liczne konkursy krajowe, m.in. konkurs „Otello” we Wrocławiu - na najlepszą grafikę wśród studentów Polskich Uczelni Artystycznych, oraz zagraniczne, m.in. konkurs malarstwa i grafiki w Maastricht. Wystawy indywidualne i zbiorowe można było już obejrzeć w wielu miastach Polski a także w Niemczech i Holandii. Obrazy i grafiki jego autorstwa znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce,  Kanadzie, USA, Holandii, Australii, Rosji, Francji i Włoszech.

Istotne miejsce w twórczości artysty, zajmuje grafika warsztatowa wykonywana tradycyjną techniką czyli akwatintą, akwafortą i miękkim werniksem. Urodzony i „wzrastający” w Ustce w bezpośredniej bliskości morza, na zawsze związał się z nadbałtyckim krajobrazem.

W ostatnich latach wyjątkowy kunszt osiągnął w portretowaniu. Misterne konterfekty, powstające często przez wiele miesięcy, kojarzą się wielu odbiorcom z XVII wiecznym malarstwem holenderskim.


Kontakt: ryszardbialek@yahoo.pl